0 ( 212) 618 07 01 info@fenixyangin.com

FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

FM200 gazlı yangın söndürme sistemleri, gaz ısıyı fiziksel olarak yok ederek söndürme etkisini gösterir uygulandığı alanı çok hızlı bir biçimde uygun hesaplar neticesinde korur. NFPA da tanımlı temiz gaz reaksiyon ve deşarj sürelerine uygun olarak tasarlandığında gerekli çağ ve basınç da sağlandığı takdirde yaklaşık 10 sn gibi kısacık bir zamanda görevini tamamlar. Gazlı söndurme sistemleri, FM200 gazı renksiz ve kokusuz bir gazdır. Halon’a benzer olarak 25 ve 42 bar basınç altında silindirlere doldurularak sıvı halde depolanabilir.Halon gazına alternatif en yaygın olarak kullanılan gazdır.

Halon gazının söndürme özelliği kimyasal olmasına karşın,gazının söndürme özelliği fizikseldir. Bu sistemde söndürücü olarak kullanılacak Gazlı söndurme sistemleri, Fm200 gazı, gazın depolandığı silindirler,gazın yangın çıkan mahale boşalmasını sağlayan boru tesisatı ve nozullar bulunur. Silindirleri basınçlandırmak için kullanılan itici gaz azot (N2) gazıdır. Fm200 sistemindeki silindirlerin ve nozulların imalatı tarafımızca yapılabildiği gibi yurtdışından da ithal edilebilmektedir.Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.Diğer söndürme sistemlerinin yangın söndürme esnasında mekanınıza verdiği zarar, bazen yangının kendisinden daha fazla olur. İşte bu zararı en aza indirmenin en kesin çözümü fm 200 yangın söndürme sistemleridir. Korunması çok önemli olan elektronik ortamlrda ve insanlı mekanlarda en etkin çözüm olarak fm200 sistemleri kullanılmaktadır.

FM200 gazlı yangın söndürme sistemleri

Söndürme kabiliyeti çok yüksektir.
Ozona zarar vermemektedir.
Boşalım sonrası kalıntı bırakmaz
Elektriksel iletkenliği yoktur.
Yeniden dolum maliyeti Novec 1230’a göre daha uygundur.
Boşalma süresi maksimum 10 saniyedir.

Kullanım Alanları
Bilgi işlem odaları
Arşiv odaları
Müzeler
Sanat galerileri
İlaç ve sağlık tesisleri
Telekomünikasyon tesisleri
Santral odaları
Elektrik kontrol pano odaları
Laboratuvarlar

Gazlı söndürme sistemleri

Fm200 gazlı yangın söndürme sistemleri, HFC-227ea gazlı söndürme sistemleri Piyasada adı Fm200 HFC-227 ea olarak bilinen gazın kimyasal ismi heptafluoropropane’dır. Fm200 gazı renksiz ve kokusuz bir gazdır. Halon’a benzer olarak 25 ve 42 bar basınç altında silindirlere doldurularak sıvı halde depolanabilir. Halon gazına alternatif en yaygın olarak kullanılan gazdır.Halon gazının söndürme özelliği kimyasal olmasına karşın, Fm200 gazının söndürme özelliği fizikseldir. Bu sistemde söndürücü olarak kullanılacak Fm200 gazı, gazın depolandığı silindirler, gazın yangın çıkan mahale boşalmasını sağlayan boru tesisatı ve nozullar bulunur. Silindirleri basınçlandırmak için kullanılan itici gaz azot (N2) gazıdır. Fm200 sistemindeki silindirlerin ve nozulların imalatı tarafımızca yapılabildiği gibi yurtdışından da ithal edilebilmektedir.Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.

Fm200 gazlı yangın söndürme sistemleri